zpět na seznam článků

NOVÁ KONKURENCE ABLETONU: BITWIG STUDIO

Nová berlínská značka Bitwig vyhlásila konkurenční boj firmě Ableton, jež je dlouhodobě hlavním hráčem na poli hudebních softwarů umožňujících obé, tvorbu hudby na počítači i živé hraní s počítačem. Firma Bitwig představila první verzi své alternativy pro koncertování, práci ve studiu a DJing, program s názvem Bitwig Studio.

Tak jako u každého nového softwaru se dá zmínit mnoho vlastností. Ty, kterých by se mohli dožadovat uživatelé Abletonu, jsou následovné:

 – kompatibilita se 64-bity
 – podpora operačního systému Linux
 – podpora zobrazení na dvou monitorech
 – současné zobrazení session view a arrangement view
 – propojení více uživatelů on-line

Bitwig Studio

Jak naznačuje uživatelské fórum na webu Ableton, čtyři členové týmu Bitwig jsou bývalými zaměstnanci Abletonu, díky čemuž by neměl být Bitwig brán jako druhořadý software.

Naděje pro uživatele proto spočívá hlavně v konkurenci. V současnosti Ableton nemá srovnatelnou paralelu, a tak  dosud příliš nepečoval o cenovou dostupnost. Bitwig Studio proto přinejmenším vládne hipotetickým potenciálem donutit Ableton ke zlevnění svých produktů, nehledě na tlak k dalšímu vývoji inovací.

Generální ředitel firmy Bitwig, Placidus Schelbert, oficiálně sdělil, že na vývoji softwaru firma pracuje dva a půl roku, Abletonem se inspirovala a chce rozšířit jeho nejpřínosnější prvky. Co se týče autorských práv, Placidus potvrdil, že veškerý kód nového softwaru vytvořili vývojáři Bitwigu zcela samostatně, a tak si nemyslí, že by měla přijít žaloba ze strany Abletonu, přestože žalobu nelze vyloučit úplně.

Cena produktu zatím není známa a testovací beta verze se stále připravuje pro zveřejnění. Stáhnout si ji budete moci na stránkách projektu: www.bitwig.com

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku