zpět na seznam článků

Medeski, Martin & Wood v MeetFactory

Pražský Jazz Dock na své pódium přivábil nejednu hvězdu světového jazzu a tentokrát na Prahu nasměroval nevyzpytatelný meteorit v podobě americké avant-groovové kapely Medeski, Martin & Wood. 

Trojice výtečných muzikantů, která se brzy po svém založení v roce 1991 stala nedílnou součástí newyorské jambandové scény a právem si vysloužila nálepku jedné z nejsvéráznějších jazzových uskupení, si ovšem výlet do Evropy vždy dvakrát rozmýšlí – vždyť u nás se naposledy objevili před dlouhými šesti lety. Není tedy divu, že zájem o tento výjimečný koncert dalece přesahoval možnosti komorního klubu na Vltavě. Podobně jako v známém úsloví o hoře a prorokovi se tak Jazz Dock na jeden večer přesunul o pár kilometrů dál proti proudu řeky, do prostor mezinárodního centra současného umění v MeetFactory.

Medeski, Martin & Wood - Praha, MeetFactory, Jazz Dock; foto: Václav Vraný

A nutno podotknout, že „Medeskáči“ do industriálního, syrového prostředí bývalé továrny zapadli znamenitě. Koncert na poměry MeetFactory dokonce nabídl více než slušný zvuk, který v nadupaném sále narušovaly jen hlučící skupinky u Medeski, Martin & Wood - Praha, MeetFactory, Jazz Dock; foto: Václav Vranýbaru. Ale to již trochu předbíháme. Mág na klávesové nástroje John Medeski, bubeník Billy Martin a kontrabasista, potažmo baskytarista Chris Wood na pódium nastoupili s padesátiminutovým zpožděním, netrpělivé posluchače si však v okamžiku udobřili prvními tóny bouřlivého intra. Ostrý nástup se přelil do improvizované, barevné plochy, jen aby se o chvíli později vrátil Woodův řízný hard rockový riff doprovázený štěky Medeskiho hammondek. Hned v úvodních minutách tak kapela naznačila nejen další ráz koncertu, ale také ukázala, proč hudební kritici marně zápolí s pokusy zaškatulkovat jejich hudbu pod některou ze zaužívaných žánrových kategorií.

Východiskem progrMedeski, Martin & Wood - Praha, MeetFactory, Jazz Dock; foto: Václav Vranýamu se stalo loňské album 20, vydané u příležitosti dvacátého výročí existence tria, ale nechyběly ani návraty ke staršímu materiálu, a to vše okořeněno výstřelky k be-bopu, hip-hopu či dokonce ke country. Těžiště koncertu nicméně spočívalo zvláště v improvizovaných pasážích, ve kterých naplno vystupovaly všechny přednosti kapely – dokonalá souhra a vzájemné hudební porozumění všech tří pánů, chuť experimentovat, smysl pro humor nebo spojování zdánlivě nesourodých hudebních světů. Právě rozmanitost patřila mezi hlavní devízy tohoto neobyčejného večera: rozpětí nálad a charakteru hudby se pohybovalo od intimních, meditativních ploch, při kterých se zastaví čas, člověk zavře oči a nechá se unášet hrou zvukových barev, až k taneční extázi. Stejně tak pestře působilo i Medeskiho nekonvenční, mnohotvárné Medeski, Martin & Wood - Praha, MeetFactory, Jazz Dock; foto: Václav Vranývyužívání hammondových varhan a kláves. Na povrch silně vystupovala záliba kapely v minimalismu, který se projevoval v harmonických podkladech, opakování a postupném rozvíjení jednoduchých motivů, konec konců ale i v komunikaci s publikem. Gradující výstavba koncertu dosáhla svého vrcholu v závěrečné třetině večera, kdy také nadešel čas na vzrušující sóla Wooda a poté Martina, při kterých si zbylí dva členové odskočili z pódia zaslouženě oddechnout. Všeobecné nadšení vzbudil zvláště druhý jmenovaný, který své několikaminutové sólo do jisté míry pojal jako průřez (nejen) etnickými rytmy od gamelánu až po rock. Bezmála dvouhodinový koncert završily dva přídavky, během kterých z pódia nepřestávala tryskat čirá radost z muzicírování.

Suma sumárum, kdo si v pondělí našel cestu do MeetFactory, zažil bezpochyby jednu z největších koncertní událostí na české jazzové scéně v letošním roce. A těm, kteří si snad koncert nechali ujít, nezbývá než doufat, že na další vystoupení Medeskiho a jeho kumpánů nebudeme muset čekat dalších šest let.

Medeski, Martin & Wood - Praha, MeetFactory, Jazz Dock; foto: Václav Vraný

Autor článku: Marek Pechač

 

Web kapely Medeski, Martin & Wood:

www.mmw.net

Web klubu Jazz Dock:

www.jazzdock.cz

Marek Pechač

Diskuse k článku