zpět na seznam článků

Nové CD Bigbandtronics – Prague Edition !!

V ČR vychází nové CD spojující jazzový bigband a soudobou taneční elektroniku, jíž vytvořil americký dirigent Ed Partyka a německá kapela nuBox na novém albu Bigbandtronics – Prague Edition. Ve spolupráci s nejlepšími hráči mladé české jazzové generace navazuje na podobně ambiciózní spojení JOČRu a Blue Effectu v 70. letech (Nová syntéza).

Na rozdíl od tehdejšího projektu s rockery jsou spolutvůrci dnešního zvuku známí spíše z elektronické oblasti: členové německé nu-jazzové formace nuBox Alois Kott a Peter Eisold. Bigbandovou jednotku tvoří česko-slovenský Concept Art Orchestra. Společně na CD Bigbandtronics – Prague Edition představují cyklus zbrusu nových skladeb pod souhrnným názvem Six Movements of Sonification, které kombinují elektronickou taneční hudbu se zvukem jazzového orchestru.

Přehrát zdarma celé album:

 

 

Ed Partyka, nuBox & Concept Art Orchestra - Bigbandtronics - Prague Edition„Čím jsem starší, tím víc studuji historii jazzu. Na druhé straně ale miluji experimenty, a proto je pro mě neskutečně zajímavé kombinovat elektroniku s big bandem, nově integrovat sóla a improvizaci do předem zkomponované hudby. Myslím si totiž, že vedle historie je velmi důležité vždy posouvat hudbu dopředu, vytvářet nové zvuky – což je budoucnost big bandové hudby,“ vysvětluje dirigent projektu Ed Partyka, který dlouhodobě působil ve slavném Vienna Art Orchestra.

Autory všech kompozic jsou kontrabasista Peter E. Eisold a bubeník Alois Kott, kteří se zabývají propojením hudební elektroniky s jazzem již od 80. let. Jako členové německého kvarteta nuBox vystupují od roku 2008 také s jazzovými orchestry (např. HR Bigband). Album Bigbandtronics – Prague Edition je přitom již druhou nahrávkou mezinárodního seskupení Concept Art Orchestra (eponymní CD z roku 2011 se věnovalo interpretaci skladeb Charlese Minguse). Tento bigband sestavil Ed Partyka v době svého působení na prestižní Hudební akademii v Katovicích (PL). Členy tehdy byli Partykovi studenti z Polska, České republiky a Slovenska.

Ed Partyka, nuBox & Concept Art Orchestra - Bigbandtronics - Prague Edition„Myslím si, že jazz v Evropě, a vlastně každá země, má svůj vlastní zvuk a ve větších zemích jako je Německo existují dokonce regionální rozdíly: jazz v Berlíně zní jinak než jazz v Kolíně nad Rýnem. Díky mé pedagogické zkušenosti vím, že ve střední Evropě vyrostla úžasná generace mladých jazzmanů,“ říká Partyka.

Aktuální sestava, která nahrála právě vycházející CD, je složena z dnešní generace třicátníků, jež patří mezi nejvýznamnější představitele současné české a slovenské jazzové scény (jako Ondřej Štveráček, Oskar Török, Jan Jirucha, Štěpánka Balcarová, Vít Křišťan atd.). „Jsou skvělí. Myslím si, že v následujících deseti letech to budou velmi dobře známá jména evropské i světové scény,“ dodává dirigent.

Spojení Concept Art Orchestra s elektronickým nuBoxem protestuje proti všem zvyklostem tradičního big bandu a práce s jazzovými sóly. Rytmický základ zde zůstává pevný. K němu se však váží pregnantní riffy a elektronické samply vycházející z taneční hudby i sound artu. „Je to prostě nový sound, neobvyklý i pro většinu

Ed Partyka, nuBox & Concept Art Orchestra - Bigbandtronics - Prague Edition

dnešních CD,“ napsal v bookletu guru české jazzové publicistiky Lubomír Dorůžka.

Album Bigbandtronics – Prague Edition nahrál bigband ve známém Studiu A Českého rozhlasu v Praze. Na mixu se podílel Filip Jelínek (J.A.R., Illustratosphere) a mastering provedl „Ecson Waldes“ ve studiu Biotech (podílelo se na albech Davida Kollera, Kryštofa, J.A.R., DJ Witch). Autorem designu alba je studio UV Cat (Toxique, Sato San-to, Jaromír Honzák).

Odkazy na umělce:

Concept Art orchestra: www.conceptartorchestra.com

Ed Partyka: www.edpartyka.com

nuBox: www.nuboxmusic.com

 

TZ

TZ je tisková zpráva, kterou rozesílají organizátoři a organizace novinářům. Dá se kompletně převzít a publikovat jako článek, jako v tomto případě, nebo v lepším případě lze TZ použít jako materiál pro napsání originálního článku :-)

Diskuse k článku