zpět na seznam článků

Moderna požírá postmodernu

Už jsou to dva roky, co odumřel web Ejazz.cz. Nebyl čas a energie starat se. Nový zájem probudila až zvědavost okolo fámy, že zapomenutá kulturní “moderna”, směřování k lepším věcem, která tu byla stovky let až do nedávného zacyklení v boomu “postmoderny”, tato stará “moderna” se prý začíná vracet. Ve světle aktuálních válečných událostí se tomu ani nechce věřit.

“Moderní” směřování přináší průvodní jevy a jedním z nich je znovuobnovený magazín Ejazz.cz podtruhující elektroniku současných jazzmenů; těch, kteří se skoro upsali krví hudbě. “Ejazz” je jediný hudební žánr, který ale může znít úplně všelijak a, ikdyž se to nemusí zdát, jeho autoři pomocí zvuku vždycky spolehlivě otevřou nejvíc oken do imaginárního vesmíru. Slovo “ejazz” a jeho varianty se naštěstí neujaly v moři tagování a i kdyby byl “ejazz” mnohoznačný třeba jako “jazz”, nevadilo by to – i bez nálepek hodlá hudba v podhoubí nových technologií a modernizující se staré školy kvasit nejzajímavěji.

Jestli „moderna“ letí jak nuly a jedničky, určitě se bude chtít vyhnout klišé, že ze současné „postmoderny“ člověk neví, kde je, co se děje a je mu to jedno: „Kapela mísící vlivy jazzu, vážné hudby a rocku“ rovná se bigbítová grupka s klávesákem, který jako jediný z party umí noty. „Hudba propojující jazz a experimentální elektroniku“ rovná se hodně poklidné techno s dvěma tóny samplované trubky – vyrobeno doma na počítači v nevonícím pokojíčku. „Přivítejte nejlepší českou zpěvačku, Hanku Zagorovou. Její krásné písničky u nás zatím nikdo nepřekonal“ – říká uznávaná osobnost v televizním pořadu.

Tento chaos má i výhody. Ukazuje, jak moc nás je a jak to každý vidíme trošku jinak – svatá pravda „postmoderny“. Že potřebujeme upgrade, zlepšení – to je zase posvátná pravda “moderny”. Průniky obou těchto paralelních světů překvapivě existují a i bezvědomý mainstream se nakonec nechá zlákat undergroundem: dostihnou ho show na skládkách, situační komedie při záchraně ekonomické udržitelnosti světa, morálka hnutí fairtrade, a to uprostřed bio ráje, low-budget kavárniček, inteligentních obchůdků a neziskových projektů.

Je čas, aby zombie vylezla ze smetiště a vysypala na talíř pár zbytků – internetový hudební magazín Ejazz.cz bude opravdu jeden z těch “modernějších” s příchutí „postmoderny“.

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku