zpět na seznam článků

Tisková zpráva: Sato-San To vydává nové CD

V červenci křtí svoje debutové album Skinny česká electric-jazzová kapela Sato-San To. Byla založena teprve na začátku března tohoto roku, ale už teď je jasné, že se všechny skladby na nové CD nevejdou. Album je nyní volně ke stažení na internetu spolu se soutěží o doživotní volný vstup na všechny koncerty kapely. Více na www.ejazz.cz/satosanto.html .

Sato-San To - Skinny
Jelikož mají oba hudebníci Oskar TörökTomáš Herian blízko k elektronické hudbě a jazzu, rozhodli se svůj projekt koncipovat jako malý experiment. Základní myšlenkou kapely Sato-San To bylo propojit taneční rytmus jungle s prvky jazzu a na tomto základu vystavit cokoli ze světa zvuků, akustiky a hudby. Výsledkem je téměř vizuální kaleidoskop skladeb. Jednou hudba doprovází scénu z japonského hororu (skladba Skinny) a jindy jí nelze upřít příběh jako vystřižený ze stránek knihy Dvacet tisíc mil pod mořem (Opthany).

Sato-San To standing

Muzikantům se daří úspěšně rozmělňovat poslední zbytky představ současné doby o tom, jak má vypadat vyhraněné album nebo repertoár kapely. V jedné chvíli si totiž posluchač může myslet, že poslouchá jazz a v druhé hned zjišťuje, že jde o rituál s bubny afrických šamanů. Hudba Sato-San To je přirozeně mimostylová a názvuky známých žánrů vždy fungují jako dveře do další místnosti, domu, města nebo zahrady. To, že jednotlivé skladby Sato-San To působí dohromady jako celek i navzdory bezpočtu použitých výrazových prostředků, by zřejmě nebylo možné bez bohatých zkušeností, které oba muzikanti mají.

Bubeník Tomáš Herian je vedle Sato-San To členem hudebních projektů Segundo, Feng Jung Song & Trio PUO, WNP, Sketa Fotr, Soil atd. Důležitou oblastí Herianova zájmu, je práce se zvukem, a to konkrétně hudební kompozice na poli elektronické hudby. Činností elektronického experimentátora se zabývá od konce devadesátých let. V této souvislosti je členem kapely Soil a dua Montage se zpěvačkou Klárou Vytiskovou (zpívá též v Toxique). Nejradikálnější elektronické experimenty ale předvádí Herian v sólovém projektu Drama Jacqua.

Oskar Török se etabloval především jako úspěšný jazzový trumpetista kapely Vertigo Quintet, s níž vydal tři desky. Hned při vydání první v roce 2005 se Vertigo stalo dle České akademie populární hudby objevem roku a kapela získala Zlatého anděla. Druhého Zlatého anděla získal Török díky své účasti v souboru Tarafuki. Nutno též zmínit, že s kapelou Open Sextet vyhrál první místo na Montreux Jazz Festivalu. Mimořádnost jeho talentu znamená vždy vstupenku do pozoruhodných českých hudebních projektů, o čemž svědčí třeba výběr Törökovy diskografie: Vertigo Quintet – Vertigo Quintet (2005), Vertigo Quintet – Live U Staré Paní (2006), NUO – Multimusic Minibigband (2004), NUO – Dixie and The Gang (2008), Triny - Aven (2006), Jan Burian - Dívčí Válka (2006), Tara Fuki - Auris (2007).

Autor: Jan Krác

Jan Krác

Diskuse k článku