zpět na seznam článků

Multikulturní Sinas

 

Jak nejvhodněji popsat jev natolik neuchopitelný jako je hudba v současnosti, která překotně naplňuje ustálené pojmy zcela novými a mnohdy zavádějícími významy? Osobně jsem milovníkem komunikace tří hudebníků, a tak to v případě skvěle hrající kapely Sinas půjde bez superlativů těžko. 

Máme zde prostě co do činění s něčím úžasně elektrizujícím, eklektickým, energickým, etnickým, extatickým a exkluzivním! Oslava tria, coby nejsoudržnějšího hudebního tělesa? Supersonický výlet do oblasti zvané fusion? Pocta syntezátoru minimoog? Virtuóznímu ovládnutí nástrojů, hudební komunikace a improvizace? To vše a ještě více lze zažít, pokud se oddáte poslechu nizozemské formace Sinas, menší variantě dříve osmičlenného seskupení. Dnešní trio tvoří hráč na saxofon a klarinet Wouter Schueler, Maarten Helsloot obsluhující minimoog a wurlitzer piano a Bas Bouma za bicí soupravou. 

Hned na první poslech aktuální desky Petite je patrné, že si to spolu tihle tři pánové dokonale užívají a ani na chvíli nenechají posluchače zabřednout do nějakého klišé, či předvídatelného stereotypu. Snad jen ty, které jejich hudba uspává. Ano, jsou i tací, nutno podotknout, že mají na svůj postoj právo – každému dle jeho poslechové zkušenosti a založení. Pokud ovšem milujete dálky a dobrodružství, máte díky Petite možnost nasednout si v Amsterodamu na modrý Coltraneův vlak, nasadit davisovské brýle a vydat se na pomyslnou cestu přes francouzský středověk do Španělska k sefardským popěvkům, přes Džebel el Tárik do Afriky a poté zpět třeba na Balkán. Cestou z otevřeného okna nasávat vůni folklóru, univerzálního kódu bez hranic, kde netřeba slov a znalosti jazyků. Kde končí koleje, bude-li chuť, nalodíte se a vydáte do zámoří, kolem Jamajky až k břehům panamským a snad ještě dál… 

Hudba Sinas je veskrze „světová“, jakkoliv je tento pojem nejednoznačný, stejně jako jeho alternativa, slovo „multikulturní“ (v dobách nedávných byl tento pojem značně pozitivně vyzdvihovaný, dnes začíná být naplňován i významy pejorativními). Sinas u nás nejsou známí, ale snad se někdy v české kotlině uskuteční jejich koncert, abychom si na ně třeba i zatančili. Pakliže Vás nenechává chladnými zvuk wurlitzer piana, minimoogu, čarovného saxofonu či pastýřského klarinetu, podpořený dynamickou a energickou rytmikou, možná se společně potkáme u pódia, na kterém budou hrát Sinas.

 

PROHLÉDNOUT DALŠÍ VIDEA

Ondřej Mahdal

autor článku

Diskuse k článku