zpět na seznam článků

Bergljot v Brně ve Skleněné louce

 

Rychlá zpráva pro všechny české milovníky Norska. V úterý 14. října obšťastní brněnskou scénu svými zvukovými improvizacemi norsko-české trio Bergljot. Vystoupí v brněnském Centru současného umění Skleněná louka.

Kapela Bergljot je destilátem původně jazzového Tria Vojtěcha Procházky. Pianisty snad nejvíce ceněné české jazzové formace Vertigo, který v současnosti dále hraje třeba s elektro-jazzmeny Sato-San To.

Trio vydalo desku Amoeba’s Dance v poměrně klasickém jazzovém duchu. Album vyšlo v roce 2010 u největšího českého jazzového vydavatelství Animal Music. Na koncertech ale pánové Vojtěch Procházka a Norové Adrian Myhr (kontrabas) a Tore Sandbakken (bicí nástroje) pro svou zábavu neustále improvizačně bořili struktury jednotlivých skladeb, až na dalších nahrávkách úplně opustili běžné melodické, rytmické a akordické vzorce ve prospěch barvy zvuku. Takové totální vybočení z původního konceptu si zasloužilo přejmenování tria na Bergljot, které známe dnes.

Oficiální text o triu říká, že: “Bergljot je experimentální formace, která kombinuje syntezátor, elektroniku, preparované nástroje, rozličné nalezené zvuky a neortodoxní hrací techniky do dlouhých, minimalistických improvizačních pásem v duchu The Necks, sunn o))), Concern či Barn Owl. Kapela se speciálně zaměřuje na plasticitu a hutnost zvuku, na frekvenční interference a pomalý tektonický vývoj. V jejich hudbě jsou vždy jasně zřetelné jednoduché a silné hudební motivy.

Nechte se zlákat a odskočte si na koncert Bergljot společně s Vojtěchem Procházkou a jeho norskými souputníky 14. října 2014 v centru Skleněná louka, Kounicova 23, Brno.

 

FACEBOOK EVENT

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku