zpět na seznam článků

Dva jazzové tipy na byznysplán

Koho by sem tam nenapadl třeba v hospodě u piva s kamarády geniální nápad na prosperující firmu, kterou ale nezaloží, protože je spíš na ty nápady, než na zakládání a představuje si svět jak Hurvínek válku. Dovolte podělit se o dva nedávné obchodní nápady a pro zkulturnění byznysu samotného se zároveň nechte inspirovat nejlepšími „jazzovými“ alby roku 2014.

Democratic Remix

K aplikaci Democratic Remix pro mobilní zařízení si pusťme CD Taj české skupiny Vertigo. Je letos nejlepší z českých „jazzových“, protože nabízí nejdobrodružnější hudební výlety, a taky moderně překrucuje přístup k současnému trendu loopingu s looperem i bez looperu. Jejich nekompromisní melodie pak fungují jako brána, která zajišťuje, aby v ráji nebylo přeplněno…

Přehrát zdarma Taj od Vertiga:

 

Teď si představme aplikaci. Vezme se běžný bluetooth audio přehrávač (AirPlay, Google Cast atd.) a mobilem se k němu připojí jeden z přátel. „Pustím ti skvělou hudbu.“ A začne z mobilu pouštět písničku. Druhý říká: „Já ti taky něco pustím.“ Připojí se přes bluetooth ke stejnému přehrávači, pustí něco vlastního, a tím vypne hudbu prvního. Chvilku se tak střídají, hudba obou je docela zajímavá, ale není to ono, protože každý se nejvíc těší na to, až bude zase pouštět svoje věci.

Do tohoto utrpení však přichází aplikace Democratic Remix, pomocí které si oba zahrají svoji oblíbenou hudbu hned a zábavně. Díky Democratic remixu si totiž mohou kamarádi hrát písničky přes sebe, remixovat je dohromady jako profesionální DJ's, užijí si více zábavy, oživí jakoukoliv párty s přáteli a stráví nezapomenutelné chvíle se svou oblíbenou hudbou.

Realizace Democratic Remixu však není pro žádná technologická ořezávátka. Vývojový tým totiž musí vědět, jak na software pro editaci hudby, time warping synchronizující alespoň každou první dobu v taktu písničky a musí vědět, jak zajistit digitální přelaďování audia. Už dnes to dovedou muzikantské programy Pro Tools nebo třeba Ableton Live, které ale slouží k profesionální tvorbě hudby a není to zábava dostupná pro každého.

Little Sister

Ještě, než se podíváme na návrh firmy Little Sister specializující se na všechno, je třeba vyzdvihnout fakt, že nejlepší zahraniční „jazzovou“ deskou roku 2014 se stalo album Trialogue tria Bugge Wesseltoft, Henrik Schwarz & Dan Berglund, protože pracuje s estetikou opakování, loopingu, podobně moderně jako Vertigo a je nejlepší také z důvodů popsaných v dřívějším článku Sovy nejsou… Stojí za poslech u dalšího byznys plánu.

Přehrát zdarma Trialo­gue od tria Wesseltoft, Schwarz & Berglund:

 

Nyní k byznysu. Firma Little Sister by vyráběla a prodávala úplně všechno, co je legální. Hlavně ale, byla by opakem přístupu známého jako „Velký bratr“. Představte si velkou firmu, která by se mohla zabývat úplně čímkoliv, ovšem vyráběla by také aplikace do počítačů, mobilů a dalších mobilních online zařízení, které nepozorují lidi a neanalyzují jejich soukromí. Little Sister by byla superkorporace nezjišťující pro nás informace jako: který dárek potěší našeho blízkého nejvíc, zdali se v okolí nezvyšuje riziko teroristického útoku nebo jak nejlépe manipulovat chování voličů v našem městě, jestli párkem nebo fórkem. Little Sister zaplní díru na trhu, protože drtivá většina internetových firem špehuje, analyzuje zákazníky nebo aspoň nasbíraná data předává dál navzdory tomu, že se to nikomu nelíbí. Třeba takový velký e-shop bez Google Analytics a dalších špehovacích nástrojů by mohl čeřit vody krásnými buřičskými marketingovými kampaněmi na antišmírovací témata.

Bonus na závěr

Závěrečná nejlepší „jazzová“ deska roku 2014 je The Rite of Spring (Svěcení jara) od tria The Bad Plus, protože kapela na albu umě propojuje moderní technologie se starou tradicí a jde o jeden velký hudební živel od začátku až do konce tak, jak se na přepracování Stravinského nápodoby starých pohanských rituálů s názvem Svěcení jara sluší a patří.

Přehrát zdarma The Rite of Spring od The Bad Plus:

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku