zpět na seznam článků

Praha opět pohostí funkera Freda Wesleyho

Ti, jejichž funkové buňky Fred Wesley při svém loňském turné po České republice nabudil na maximum, se mohou těšit na další přísun endorfinů. Tento americký trombonista, který se hudebně na čas spojil i s Českou republikou v debutové tvorbě skupiny Monkey Business, ve středu 11.2. od 21 hodin rozvlní Lucerna Music Bar. 

Fred Wesley je spojován hlavně se jménem Jamese Browna, kde v dechové sekci JB Horns působil od roku 1967. Vydržel zde s přestávkami celkem osm let a poté se jeho cesty se samotným Brownem kvůli různým neshodám nadobro rozešly. Na čas zakotvil ve funkových projektech George Clintona, například ve formacích Funkadelic či Parliament a ve stejné době vytváří zásadní desku Mothership Connection.

Fred Wesley

V roce 1977 nečekaně zaplul do jazzových standardů, připojuje se k orchestru Counta Basieho, s nímž vydal ryze jazzové album. Osmdesátá léta trávil střídavě ve studiu (nahrál alba s Barry Whitem, Earth, Wind & Fire nebo Rayem Charlesem) a na producentském postu (podílel se na vydání desek Raye Charlese, Red Hot Chili Peppers, De La Soul nebo Maceo Parkera). V letech devadesátých se nechal inspirovat novými stylovými vlnami, kolaboroval s hiphopovou formací De La Soul, nedávno i s francouzskými Hocus Pocus a ještě s bývalým parťákem z Brownova JB Horns, Maceem Parkerem jezdil po turné.

Přestože Fred Wesley patří k legendární generaci, která začala psát dějiny funku, dech mu rozhodně nedochází. Ostatně sami se o tom můžeme přesvědčit ve středu 11.2. v pražském Lucerna Music Baru.

Autor článku: Veronika Vlachová

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku