zpět na seznam článků

Free Fest Troja 2009

Free Fest Troja 2009

V sobotu 16. května proběhne již druhý ročník hudebního festivalu Free Fest Troja. Počínaje 13. hodinou se na pravém břehu Vltavy ve sportovním areálu Loděnice (Praha 7 – Troja) vystřídají kapely propojující trendy elektronické a populární hudby, world-music anebo třeba jazzu. Jak již název napovídá, festival bude „free“ a motem organizátorů je jak podpora umělců, kteří nerespektují hranice mezi žánry, tak volný vstup bez omezení pro všechny. Festival se koná v jediném dnu a nabídne návštěvníkům výhradně klenoty české hudby, které ocení běžní hudební konzumenti i naprostí fajnšmekři.

Známý bubenický orchestr Tam-Tam Butacada vede perkusionista Miloš Vacík, jenž je mj. zakládající osobností legendárního Slunečního orchestru nebo Šum Svistu a vede Školu samby. Hudebníci Tam-Tam Butacada interpretují rytmy z Afriky či Latinské Ameriky a jsou synonymem exotiky, tance a temperamentu zemí, kde teplota neklesá pod třicet stupňů celsia.

Free Fest Troja 2009

Dalším lákadlem festivalu je kapela Sato-San To s trumpetistou Oskarem Törökem – mimochodem držitelem dvou Zlatých andělů v kategoriích jazz a world music. Sato-San To udivuje posluchače živě hranými tanečními styly jungle a drum'n'bass, podkládá je elektronickými zvuky a nadstavuje jazzem. Je jedním z mála bandů v Česku provozujících styl acid-jazz nebo nu-jazz.

Kvalitního beat-boxu je ve světě nedostatek, a proto bude ozdobou festivalu také vycházející beat-boxová hvězda – mladý talentovaný zpěvák En.Dru. Je dvojnásobným mistrem ČR v této pozoruhodné hudební disciplíně, která spočívá v imitaci veškerého zvuku kapel pouhými ústy. En.Dru vystoupí se svým souborem Mako Mako kde kromě zvuků vyluzovaných ústy hraje roli také opravdová baskytara.

Pokud si někdo myslí, že Dan Bárta a jeho Ilustratosphere jsou jediní, kdo v Česku dokáží zahrát kvalitní pop-jazz, po poslechu uskupení Lanugo možná změní názor. Zpěvačka Markéta Foukalová své chytlavé melodie sama skládá a kapela složená ze současné české jazzové elity zajišťuje spolehlivě to, aby si posluchač nevšiml, že skladby Lanuga jsou mnohem delší, než obvykle známe z rádií.

Free Fest Troja 2009

Za speciálního hosta festivalu platí dechový funky sextet Bucinatores s neodolatelnými těžkými groovy na tubu, šťavnatým zvukem trombónů a omračující instrumentální virtuozitou. V rámci afterparty v podobě nu-jazzového jam session se pak mohou návštěvníci těšit na veselé Tchendos DJs. Dýdžejské sety tak určí rytmus i náladu závěru večera společně s festivalovými aktéry, kteří se rozhodnou svůj hudební elán prodloužit i do pozdějších hodin.

Free Fest Troja je zajímavým tipem pro volnou květnovou sobotu. Nabízí atraktivní program všem, kteří mají rádi hudbu, a zároveň uspokojí nedočkavce těšící se na nadcházející letní festivalovou sezónu. Podrobnější informace o Free Festu Troja získáte na internetové adrese www.freefesttroja.cz.

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku