zpět na seznam článků

Kalendář pro muzikanty od Google

Srovnat volné termíny mezi muzikanty ve vteřině a dohodnout datum koncertu – to je překvapující potenciál jednoduchého kalendáře, který si může každý zdarma zřídit na serveru www.google.cz. Hudebníci sice můžou namítnout: „Zase je tu další internetová stránka, kam se musím registrovat, vyplňovat svoje jméno a navíc se učit, jak to celé funguje. Raděj budu hrát a počkám až mi někdo zatelefonuje a všechno za mě zařídí.“ Na druhé straně, přijít organizátorům kousek naproti se občas může vyplatit.

Pokud někdo zkoušel domluvit koncert pro jazzovou kapelu na neprofesionální úrovni (jen tak – ze zájmu), zjistil, že jazzbandy jsou složeny z velmi zaneprázdněných hudebníků, kteří zpravidla hrají v několika dalších souborech, učí hudbu nebo ji studují nejlépe v zahraničí. Dozvědět se potom, kdy má volno třeba jen trio často znamená nekonečné e-mailování, esemeskování a telefonování, roztahující se i do několika dnů, což odvádí pozornost od další práce a nezřídka kdy také celkově odrazuje od spolupráce na rozvíjení jazzové kultury u nás. Google kalendář, jako jediný volně dostupný, má potenciál tyto potíže řešit, a snad nebude od věci naznačit alespoň základní funkce tohoto úžasného nástroje.

Naprostým základem je, aby si kalendář zřídili všichni členové kapely zvlášť a každý z muzikantů si své termíny pravidelně aktualizoval. Pokud si kalendář zřídí všichni čeští a slovenští jazzmani, bude otázkou jedné minuty zjistit, kdo má zítra volno a může zaskočit za nemocného trombónistu.

Návod, jak založit muzikantský kalendář na Googlu:
 

 1. Na stránkách <a href=„http://­www.google.cz/“

target=„_blan­k“>www.google­.cz kliknete v pravém horním rohu obrazovky na text „Přihlásit se“:
google/01_Prihlasit.gif

 1. Zobrazí se přihlašovací formulář, kde v dolní části kliknete na

text „Vytvořit si svůj účet nyní“:
google/02_Registrovat.gif

 1. Zobrazí se další formulář, kde v horní části vyplníte svoji

e-mailovou adresu (pro tuto chvíli je použita zkušební adresa Miles-davis@seznam.cz – Vy samozřejmě vložíte svůj vlastní e-mail) a zadáte přihlašovací heslo (odlišné od hesla e-mailového):
Google kalendář

4)V dolní části stránky pouze opíšete ověření graficky zkresleného slova a kliknete na tlačítko „Přijímám. Vytvořit účet“:
Google kalendář
 

 1. Po přijetí se odešle na Vaši e-mailovou adresu ověření správnosti

zadaného e-mailu. Vstoupíte do své e-mailové schránky, otevřete e-mail od odesílatele accounts-noreply@google­.com s předmětem „Ověření emailové adresy Googlem“ a kliknete na potvrzovací internetový odkaz:
Google kalendář
 

 1. Po potvrzení e-mailu se zobrazí děkovný text a Vy budete pokračovat

kliknutím na text „kliknout zde a spravovat profil účtu“.
Google kalendář

 1. Nyní se dostáváte na výběr z mnoha možností Vašeho nového Google

účtu, avšak vy kliknete pouze na text: „Create a profile“:
Google kalendář

 1. V levém horním rohu obrazovky kliknete na text

Calendar“:
google/08_Calendar.gif

 1. Až teprve teď aktivujete svůj nový kalendář. Vyplňte jméno („First

name“), příjmení („Last name“) a potvrdíte tlačítkem „Continue“:
Google kalendář
 

 1. Takto vypadá Váš nový muzikantský kalendář:
Google kalendář

 1. Obsahuje náhled měsíce, týdnů a dnů (vlevo nahoře):
Google kalendář

 1. Vpravo nahoře se nacházejí možnosti zobrazení jednoho dne (Day), týdne

(Week), měsíce (Month) atd.
Za pozornost zde stojí tlačítko „Print“. Pokud někdo nebude mít vytvořen Google kalendář a vy mu přesto budete chtít poslat své termíny, jednoduše vyberete kapelu, kombinaci muzikantů nebo jen sebe (o výběru osob viz níže), příslušný týden, měsíc atd., kliknete na „Print“, uložíte si svůj výběr do formátu PDF, a ten můžete v příloze poslat e-mailem.
Google kalendář

 1. Vlevo dole je velmi důležitý nástroj – seznam sdílených
kalendářů. Nyní je však prázdný, a proto ho vyplníme. Nejdříve ale učiníme malé úpravy pro zpříjemnění další práce s kalendářem. Klikneme v horní části nazvané „My calendars“ na položku „Settings“:
Google kalendář

14) Zobrazí se oranžový formulář pro nastavení kalendáře. Zvolíme položku „General“.
Google kalendář

 1. Zde upravíme jenom tři položky:

Language: Čeština
Time format: 13:00
Week starts on: Monday
 

 1. Úpravy samozřejmě uložíme kliknutím na tlačítko

Save


 1. Nyní se kalendář zobrazuje v češtině, týden začíná pondělkem

místo neděle a využívá u nás běžnější 24 hodinový časový systém. Konečně přikročíme k plnění dosud prázdného seznamu kalendářů. V tabulce „Jiné kalendáře“ (viz bod 13 – tabulka už je v češtině) klikneme na text „Nastavení“ a ve sloupci „SDÍLENÍ“ klikneme na text „Sdílený: Upravit nastavení“:
google/14_Sdileni.gif
 

 1. Ocitneme se ve formuláři s názvem „Sdílet tento

kalendář“, kde nás bude zajímat jenom spodní část nazvaná „Sdílet s konkrétními lidmi“. Do kolonky „Osoba“ vyplníme e-mailovou adresu někoho, o kom víme, že už má aktivován svůj kalendář (ve Vašem případě jde přinejmenším o veřejně přístupnou kalendářovou adresu: satosanto@ejazz.cz) a klikneme na tlačítko „Přidat osobu“. Výběr osob na závěr potvrdíme kliknutím na tlačítko „Uložit“ (v tuto chvíli se již Vaše jméno zobrazuje v seznamu sdílených kalendářů u všech, jejichž e-maily jste zde zadali):
Google kalendář
 

 1. Nyní do kalendáře vložíme své termíny např. 12. srpna 2009 ad.
(mimochodem, po zadání jsou naše termíny okamžitě zobrazitelné u všech námi vybraných přátel):
Google kalendář
 

18) U přítele s e-mailovou adresou satosanto@ejaz­z.cz vypadáme následovně (Př. 1). Termín 12. srpna 2009 se shoduje s termínem koncertu kapely Sato-San To v pražském klubu Jazz Dock. Tento údaj vidí majitel účtu satosanto@ejaz­z.cz až do té chvíle, dokud se nerozhodne na náš účet (př. miles-davis@seznam.cz) kliknout a zneviditelnit ho (Př. 2):

Př. 1:
Google kalendář

Př. 2:
Google kalendář

Takovýmto způsobem můžeme kombinovat termíny dalších hudebníků a zjišťovat, kdo kdy má čas. Kalendář Google dokáže samozřejmě mnohem víc, než bylo zde popsáno, ale jako praktický základ tento návod plně postačuje. Ať žije jazz :-)


Autor článku: Václav Vraný

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku