zpět na seznam článků

Spolupracovník Toma Waitse i Johna Zorna – Marc Ribot v Akropoli

V pondělí 19. 10. vystoupí v Pražské Akropoli slavný propojitel punku a jazzu kytarista Mark Ribot s kapelou Ceramic Dog. Narodil se roku 1955 v New Jersey, kde už od deseti let hrál na kytaru s různými garážovými kapelami. Po příchodu do New Yorku v roce 1978 se stal členem soulpunkových Reatones a v letech 1984–89 hrál v kultovních Lounge Lizards Johna Lurieho. Mezitím spolupracoval s celou řadou veličin soulu, jazzu i roku, jakými jsou Brother Jack McDuff, Wilson Pickett, Carla Thomas, Rufus Thomas nebo Chuck Berry.


Z Ribotova působení v roli studiového kytaristy je nejznámější spolupráce s Tomem Waitsem, ale výčet nahrávek s jeho elektrickou či akustickou kytarou je mnohem delší: namátkou Elvis Costello, Marianne Faithful, Arto Lindsay, Laurie Anderson, David Sylvian, McCoy Tyner, The Jazz Passengers, Jamaaladeen Tacuma, Medeski Martin & Wood, James Carter, Madeline Peyroux, Dave Douglas a mnoho dalších. Ribot často spolupracuje s producentem T Bone Burnettem, naposledy na společném albu Alison Krauss a Roberta Planta Raising Sand, které získalo cenu Grammy. K jeho zásadním a pravidelným spolupracovníkům patří také skladatel a experimentátor John Zorn (viz Bar Kokhba Sextet, který hraje skladby ze Zornova Masada songbooku).

Marc Ribot - Ceramic Dog

Marc Ribot vydal řadu vlastních alb s různými projekty na značkách Island, Tzadik, DIW nebo Atlantic, je také autorem mnoha filmových soundtracků. Mimoto speciálně pro něj napsal skladatel Stewart Wallace koncertní skladbu pro kytaru a orchestr, která měla premiéru v červenci 2004 ve Washingtonu.


V současnosti Marc koncertuje se dvěma vlastními projekty. Jedním je kvartetní pocta Albertu Aylerovi pod názvem Spiritual Unity, v níž působí i původní Aylerův basista Henry Grimes, druhým s rockem a punkem koketující trio Ceramic Dog - právě s ním se objeví Marc Ribot v pondělí 19.10. od půl osmé na pódiu pražského Paláce Akropolis. Vedle kytary tu Ribot občas vezme do rukou i basu a také zazpívá, jeho spoluhráči jsou Shahzad Ismaily (baskytara, moog, elktronika) a Ches Smith (bicí, elektronika). Speciálním hostem na letošním evropském turné Ceramic Dog je houslistka a zpěvačka Eszter Balint.


Albový debut Marc Ribot’s Ceramic Dog s názvem Party Intellectuals vyšel v květnu na labelu Pi Recordings v Americe a na značce Enja v Evropě a Japonsku.


http://www.myspace.com/…tsceramicdog

http://www.palacakropolis.cz

Miloš Latislav

Diskuse k článku