zpět na seznam článků

INTERVIEW: Jazsix 2010

Občanské sdružení Unijazz vás zve na další ročník festivalu Jazsix, který proběhne v klubu Kaštan na pražském Břevnově v prvním únorovém týdnu. Během šesti večerů se představí deset souborů převážně z Čech a Moravy. 

Hannes BuderV pondělí 1. února jsou na programu dvoučlenný Orchestra ze Sušice a kytarista, skladatel a improvizátor Hannes Buder z Německa. V úterý vystoupí aktuální šestičlenná elektro-akustická podoba skupiny Limbo, které před nedávnem vyšlo třetí album Out Of Body. Ve středu se můžeme těšit na F.U.T., tedy kvartet jednoho z nejpřednějších českých jazzových kontrabasistů Františka Uhlíře a čtveřici mladých improvizujících instrumentalistů DoMa EnsemblePolyphony Cowboys. Ve čtvrtek zahraje pražský DoMa Ensemble, tedy duo, které tvoří (nejen) jazzově zkušení Dorota Barová (violoncello a zpěv) a Marcel Bárta (sopránsaxofon, tenorsaxofon a basklarinet). V první půlce večera vystoupí slovenská zpěvačka Zuzana Mikulcová s pianistou Františkem Krtičkou. A co nás čeká v pátek? Zásadní postava slovenského jazzu Peter Lipa se svým čtyřčlenným bandem. Finální večer festivalu obstarají v sobotu táborští Trim4 a pražská sestava kolem baskytaristy a tubisty Filipa Spáleného Los Quemados, tentokrát ve vyjímečné sestavě s oběma alternujícími saxofonisty.

K této faktografické pozvánce přidáváme krátký rozhovor s bubeníkem Limba Martinem Kopřivou (ročník 1979), zaznamenaný v popůlnočních hodinách na baru klubu Jazz Dock:

Martin KopřivaCo je pro tebe jazz?

Hudba.

Ve kterých kapelách hraješ?

Lanugo, Med, Baterky, T4, Marcel Flemr Band, Limbo (pořadí nemění důležitost).

Od kolika let seriózně hraješ?

Od sedmnácti.

Tvůj stručný názor na současnou českou jazzovou scénu?

Jsem naprosto spokojen s tím, co se děje s českým jazzem po tvůrčí stránce. Trošku mě bolí to, že z nás opět budou psí vojáci. Za posledních 10 let vzniklo v Česku tolik dobré hudby, jako nikdy předtím za stejnou dobu.

Program s odkazy na weby všech interpretů najdete na stránkách pořajícího Unijazzu, které mají adresu www.unijazz.cz.

Kontakt na autora textu Miloše Latislava: mlatislav@gma­il.com 
 

Miloš Latislav

Diskuse k článku