zpět na seznam článků

iTi přijedou do Pardubic

Hudba tohoto tělesa vyniká neotřelými hudebními postupy, obrovskou dávkou energie a skvělou sehraností, díky níž spolu jednotliví muzikanti komunikují až telepaticky. Nekompromisně divoké pasáže, kterým dominují eruptivní bicí Paala Nilssena a Vandermarkův saxofon jsou střídány sci-fi zvuky Lehnova archaického syntezátoru a melodickými linkami Bauerova trombónu. Hudba iTi kvartetu se vzpírá popisu, musí se slyšet naživo. Mezinárodní kvartet iTi, který vystoupí v České republice poprvé a exkluzivně v Divadle 29, bude vrcholem jarní části letošního projektu Jazzconnexion.

Divadlo 29 - PardubiceAmerický saxofonista a skladatel Ken Vandermark (1964) je momentálně jeden z nejaktivnějších a také nejkreativnějších hudebníků na poli freejazzu a volné improvizace. Šíře jeho hudebních aktivit je opravdu mimořádná. Momentálně působí Vandermark v téměř 30ti skupinách a projektech, od dua po velké orchestry a spolupracuje s hudebníky jako je Peter Brötzmann, Mats Gustafson, Paal Nilssen-Love, Paul Lytton nebo Paul Rutherford. V loňském roce navštivil poprvé Prahu se svým Frame Quartetem.

Thomas Lehn je německý pianista a věhlasný syntezátorový expert, který po studiu a hraní na klasické piano přešel ke hře na analogový syntezátor z 60. let. Ten mistrovsky ovládá a dokáže na něm rozehrát celé spektrum zvukových gestikulací a atmosferických ploch.

Thomas Lehn

Trombónista Johannes Bauer patří již po tři desetiletí k elitě evropského freejazzu. Pro jeho styl je příznačné střídání pečlivě prokomponovaných pasáží s co nejspontánnější improvizací. Vedle vlastních projektů vystupuje s Peterem Brötzmannem, Evanem Parkerem nebo s Evropským orchestrem Cecila Taylora.

Bubeník Paal Nilssen-Love je momentálně asi největší bubenická hvězda norské jazzové scény. Jeho hra je charakteristická obrovským nasazením a tvůrčí nespoutaností. Vedle působení ve vlastních skupinách Scorch Trio, The Thing nebo Atomic si ho na své nahrávky a turné zvou i takové veličiny, jako jsou Pat Metheny nebo Nils Petter Molvar.

Ken Vandermark – tenorsaxofon, klarinet
Thomas Lehn – elektronika, analogový syntezátor
Johannes Bauer – trombón
Paal Nilssen-Love – bicí

Zdeněk Závodný

Diskuse k článku