zpět na seznam článků

Beatbox, jazz & dance party v Pardubicích

V pardubickém Divadle 29 se v sobotu 13. března odehraje unikátní dvojkoncert, ve kterém se v české premiéře představí maďarský saxofonový kvartet multiinstrumen­talisty a skladatele Bély Ágostona a nový sólový počin bubeníka Miloše Dvořáčka. Saxofonový orkán z maďarské puszty s rytmickým doprovodem beatboxu a nevšední perkusivní kouzla Miloše Dvořáčka zazní v jednom večeru. Po obou koncertech bude následovat společná improvizace M. Dvořáčka a Ágostonových Adolphe Sax Konsort pozvolna přecházející v neobvyklou taneční párty. Neopakovatelná hudební událost, která bude jistě jedním z vrcholů letošního projektu Jazzconnexion.

Adolph Sax - Béla ÁnostonAdolphe Sax Konsort je novým hudebním projektem maďarského multiinstrumen­talisty, skladatele a zpěváka Bély Ágostona, který se v Divadle 29 představí v české premiéře. Kvartet je složen z vynikajících maďarských saxofonistů. Rytmiku obstarává především beatbox Dávida Szarvase. Hudba Adolphe Sax Konsort představuje unikátní fúzi jazzu, maďarského folklóru, klasiky a hiphopu. Kapela, v jejímž nástrojovém obsazení jsou všechny typy saxofonů od sopraninového po baryton, dokáže vytvořit bohatou škálu zvuků a mnoho hudebních poloh. Dokáže znít jako rozběsněný freejazzový tajfun, jako klasický dechový kvartet vzdávající hold vynálezci saxofonu Adolphu Saxovi i jako swingem posedlá venkovská kapela ze Sedmihradska, která umí atmosféru v sále proměnit v dřevitou taneční párty.

Lídrem Adolphe Sax Konsort je hráč na dechové nástroje, zpěvák a skladatel Béla Ágoston, který je nepřehlédnutelnou postavou budapešťské hudební scény s mimořádným talentem pro spojování různých hudebních žánrů. Jeho záběr sahá od jazzu a lidové hudby přes alternativní rock a hiphop až po vážnou hudbu. Ágoston je považován za enfant terrible jak moderního maďarského nu-jazzu tak i na folklórní scéně. Jeho místo mezi nejvýznamnějšími představiteli maďarských hudebních novátorů jako je Mihály Dresch nebo István Grencsó, má poněkud zvláštní charakter. Na rozdíl od zmíněných kolegů, kteří usilují o fúzi jazzu s maďarským folklórem, Ágoston jakoby těká mezi mnoha hudebními proudy a stále častěji chodí mnohem dál za hranice. Jeho hudba by se dala označit jako postmoderní hiphop, podivínské etno, neuchopitelná fusion, recyklovaný folkór, crazy jazz and drum´n´bass, zmutovaný pop, dadaistická world music. Citace z vážné hudby, popu, jazzu, filmové hudby, folklóru, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby, ať už ji provozuje s jazzovým kvartetem či triem, s etnojazzovým souborem Gabona Orchestra, s pouliční kapelou Agostones nebo se skupinou Zuboly, která představuje (nejen na maďarské poměry) zcela jedinečný hudební tvar, v němž se setkává hip hop a drum and bass s jazzem a maďarskou lidovou hudbou.l jazz s maďarskou lidovou hudbou.

Od roku 2003 se v Divadle 29 představil celkem šestkrát, pokaždé však s jiným projektem: s Dél-Alföldi Saxophone Ensemble v roce 2002, Béla Ágoston Triem o rok později, se skupinou Zuboly v roce 2006, s Ágoston Quartetem v roce 2007, s kapelou Gabona Orchestra v roce 2008 a naposledy vloni s projektem Zuboly plays broken et-no jazz.

http://www.myspace.com/…hesaxkonsort

http://www.myspace.com/belaagoston

Miloš Dvořáček – sólo

Miloš DvořáčekMiloš Dvořáček je bezesporu jedním z nejvšestranějších a nejkreativnějších bubeníků v Čechách. Tězko by se v českých vodách hledal muzikant podobného rázu jakým je bubeník Miloš Dvořáček. Přestože je věkem spíše na počátku své umělecké dráhy, jeho erudice a fundament odpovídají zkušenosti mistra. Bez mediálních vavřínů stojí za vznikem mnoha zásadních seskupení, projektů a nahrávek. Byl členem skupiny Čikori Ivy Bittové, freejazzového Limba, minibigbandu NUO, nebo skupin Fru Fru a -123 minut. Působí v duu s Vladimírem Václavkem a spolupracuje s hudebníky jako jsou např. Radúza, Jana Vébrová, Pavel Fajt nebo Ester Kočičková.

Zatímco u většiny hudebníků vede žánrová rozvětvenost spíše k povrchnosti, v případě Miloše Dvořáčka je každý projekt bezpečným vstupem na novou půdu a ponorem do hlubokých vod. Desetiletí spolupráce s českou hudební špičkou mnoha žánrů jej dovedla k pódiové sebejistotě a velkému muzikantskému nadhledu, spouštějícímu pozitivní vibrace ještě dřív, než Miloš zasedne k soupravě.

Nový projekt, poprvé postavený výlučně na Milošově solo performanci vás zbaví potřeby nad hudbou přemýšlet. Řízená živelnost, pravá míra úderné improvizace, talkshow kombinovaná s rafinovanymi vsuvkami hudební ekvilibristiky a virtuozity na cokoli, od rendlíku po brumli. Na zdánlivé vlně bezstarostnosti a lehkosti Miloš Dvořáček proploje všemi kouty své hudební duše a nenechává nikoho na pochybách, že dělá to nejlepší, co umí.

http://www.myspace.com/milosdvoracek

Divadlo 29

Sv. Anežky České 29

530 02 Pardubice

www.divadlo29.cz

Vstupné: 160 Kč

Studentské: 100 Kč

Zdeněk Závodný

Diskuse k článku