zpět na seznam článků

SEX MOB & DJ OLiVE v JAZZ DOCKU

V záplavě pražských koncertů byste neměli přehlédnout newyorský kvartet SEX MOB, který v sobotu 13. března hraje v Jazz Docku repertoár svého posledního alba Sexotica ve spolupráci s Djem OLiVE. Koncert začíná ve 22 hodin, od sedmi můžete stihnout sextet trombonisty a aranžéra Jana Jiruchy BUCiNATORES, případně si dát za zvýhodněné vstupné koncerty oba.

Sex MobSex Mob je newyorský kvartet, který vznikl roku 1995 v Knitting Factory, vlivném klubu tamější downtown scény, jako výzkumná laboratoř hráčce na trubku a slide trubku Stevena Bernsteina (slide trubka je nástroj, který má místo pístů posuvný mechanismus jako trombon). Reperoár Sex Mob využívá z velké části standardů a hitů z různých oblastí pop music, které skupina přehrává komickým, či snad humorným způsobem poučeným avantgardou. Jde vlastně o princip, jaký funguje v jazzu nejméně od 50.let, kdy se začaly populární melodie používat jako témata pro improvizaci.

Steven Bernstein je tedy trumpetlsta, kapelník, aranžér a skladetel. Jako leader vydal tři kriticky ceněná alba na značce Tzadik Johna Zorna: Diaspora Soul, Diaspora Blues (s triem saxofonisty Sama Riverse), a nejnověji Diaspora Hollywood. Společně se Sex Mob cestují po světě (hráli i v pražské Akropoli), sbírají nejrůznější ceny a pouštějí je i v MTV. Jejich nejnovější studiové album Sexotica vyšlo roku roku 2006 v tzv. Modré sérii progresivního amerického labelu Thirsty Ear. Na předchozí desce Dime Grind Palace (Ropeadope 2003) najdete mezi řadou hostů legendárního trombonistu Roswella Rudda, na slavném předchozím albu Sex Mob does Bond (Ropeadope 2001) hraje mimo jiné varhaník John Medeski. Bernstein je dále šéfem devítičlenného Millennial Territory Orchestra (jejich albový debut MTO Vol. 1 vyšel na značce Sunnyside), byl hudebním režisérem dokumentu o Leonardu Cohenovi I’m Your Man (Lions Gate films 2006), jeho dalším projektem je trio Spanish Fly a hráčsky či aranžérsky spolupracoval s umělci jako Bill Frisell, David Murray, Lou Reed, Elton John, Marianne Faithful, Sting, Medeski Martin and Wood, Courtney Love, Ryuichi Sakamoto nebo Don Byron.

Saxofonistou Sex Mob je Briggan Krauss, který ovládá altku i barytonsaxofon. Hrál a nahrával s umělci jako John Zorn, Wayne Horvitz, Bill Frisell, Medeski Martin and Wood, Bobby Previte, Jim Black, Joey Baron či New York Composers Orchestra, vystupoval i ve zmíněném filmu I'm Your Man.

DJ Olive

Basista Tony Scherr (hraje na baskytaru i kontrabas, ale také na elektrickou a slide kytaru) je v domovském New Yorku vytížen m.j. díky kapele Joey Baron's Killer, Maria Schneider Orchestra, hraje s lidmi jako Bill Frissell, John Scofield, Lounge Lizards Johna Lurieho, Woody Herman, Village Vanguard Orchestra, Brad Shepik, Wolfgang Muthspiel, Stanley Turrentine, Steve Kuhn nebo Tricky. Tony také píše a zpívá za vlastního kytarového doprovodnu písně, které můžete slyšet na albu s názvem Come Around.

Bubeník Kenny Wollesen, kterého publicista s spisovatel Zdeněk K. Slabý nazval Woody Allenem freejazzu, je členem Bill Frisell tria, kvarteta a septeta, které natočilo album Dream Blues. Dále hraje s Johnem Zornem (včetně projeku Electric Masada), Marc Ribotem, Johnem Medeskim, Tomem Waitsem, Johnem Scofieldem, Jesse Harrisem, Seanem Lennonem, Johnem Luriem, Jim Hallem, Myrou Melford a vede vlastní kapeluThe Wollesens.

www.stevenbernstein.net/sexmobmain

DJ OLiVE (známý také jako The Audio Janitor; vlastním jménem Gregor Asch) je americký hráč na gramofony, aktivní na poli volné improviyace, jazzu a tzv. illbient music , kterou sám pomáhal definovat. Je členem souborů We, Lunchbox a Liminal, spolupracoval s lidmi jako William Hooker, Kim Gordon, Zeena Parkins, Uri Caine (alba Primal Light, Mahler Live in Toblach, Goldberg Variations, Uri Caine Plays Mozart), Dave Douglas (Moonshine, Keystone) nebo Medeski Martin and Wood. Je také vysoce ceněným remixérem a vydal řadu alb pod svým jménem.

www.djolive.com

www.myspace.com/bucinatores

www.jazzdock.cz

Miloš Latislav

Diskuse k článku