zpět na seznam článků

Jaga – What We Must (Ninja Tune, 04/2005)

(Ninja Tune, 04/2005)

Musíme si zkrátit jméno, už nebudeme Jazzist, budeme víc Guitarist, ale v názvu necháme jen Jaga. Musíme se vykašlat na rádia, protože se nedokážeme vyjádřit ve třech minutách. Musíme se smířit s tím, že nebudeme na obálkách časopisů, za prvé je nás moc a za druhé nehoníme nejnovější trendy. Musíme decentně naznačit, že někteří z nás milovali shoegazerovou scénu, hlavně My Bloody Valentine. Musíme ještě zdůraznit skvělou souhru deseti hudebníků, ať už s klasickým vzděláním nebo bez něj. Musíme potlačit přílišné individuální výčnělky a nechat co největší prostor melodiím, ale přesto se nebát smysluplných experimentů a improvizací. Musíme pracovat s příměřeným množstvím elektroniky, neustále se vyvíjet a neustrnout v opakování našich úspěšných modelů. Musíme si dát bacha na akademičnost a nevýrazné, nepříliš zajímavé pasáže.

Kdybychom nebyli dost dobří, tak by to s námi nepodepsali, ale stejně musíme dělat Ninja Tune čest. Musíme být trochu nepřístupní, trochu jiní, původní a musíme si uchovat tu zvláštní skandinávskou poetiku.

Kytary musí být slyšet v každé skladbě, hlučné i uvazbené a taky lehounké, jak to umí třeba Eivind Aarseth. Někdy musíme jen naznačovat, neříct všechno, má to svoje kouzlo. Podobně to dělá i krajan Molvaer, který se líbí našim dechařům. Musíme si dát záležet na každém tónu. Každou skladbu musíme skvěle rozehrát, ukončit mocným finišem a zároveň nebýt patetičtí. Musíme se umět i zasnít a zpomalit, dát prostor posluchači a snažit se ho unést.

Než půjdeme do studia musíme nový materiál otestovat živě a hlavně musíme natočit dobrou desku, protože nás to strašně baví.

ALBUM TÝDNE: 30. 5. – 5. 6. 2005

Alois Štukavec, 30.5.2005

Alois Štukavec

Diskuse k článku