zpět na seznam článků

INTERVIEW: Fakir Djako – Jazzový samouk z Francie

Hudba na Internetu je samozřejmostí a bylo by klišé pozastavovat se nad tímto faktem. Snad všichni muzikanti si to uvědomují. Věnují péči tomu, abychom zde o nich věděli a dávají všanc vlastní originalitu či svéráz navzdory džungli informačního šumu. Před nedávnem jsem při brouzdání po hudební síti Myspace narazil na zajímavý „e-jazz“ z Francie, o kterém se ukázalo být menším problémem dozvědět se více, protože většinu informací halila mně téměř nesrozumitelná francouzština. Hudba linoucí se z webového přehrávače byla ale natolik silná, proplétající nejrůznější stylové vlivy od etna přes různorodou el. taneční hudbu k sound-artu a dále k jazzu, že netrvalo dlouho a s autorem této pozoruhodné hudby (právě vydal nové CD Visit La Hague) jsme si vyměnili pár e-mailů v angličtině. Z nich vzešlo následující kratičké interview. Exotika uvnitř francouzské uzavřenosti byla alespoň na chvíli dobyta.

Žiješ a působíš v Paříži. Narodil ses tu, nebo pocházíš odjinud?

Nejsem pravý Pařížan, jako většina lidí, co v Paříži žije. Dětství jsem strávil na venkově v Normandii (severozápad Francie), kde je velká jaderná elektrárna La Hague a zároveň opravdu krásná krajina. „Elektřina“ a nádherné zvuky přírody jsou vlastně mojí inspirací do teď.

Moje rodná vesnice se jmenuje Coutances a s odstupem času silně vnímám, jak je tu nádherně a jak všude dýchá velmi inspirativní atmosféra. Zvláštní je, že zde není mnoho muzikantů, ale při tom se tu každoročně pořádá skvělý festival Jazz sous les pommiers (Jazz pod jabloněmi). V Paříži žiji od svých 15 let, kam mě přivedly dvě věci: láska a hudba.

Šel jsi do Paříže studovat hudbu?

Ano i ne. Nemám totiž žádnou speciální hudební školu. Kdysi jsem navštěvoval hodiny piána na základní umělecké škole, ale to už je hodně dávno. Jsem tedy čistý samouk. Zkušenosti a kontakt s muzikanty jsou mým jediným hudebním vzděláním.

Fred Syx, Fakir    Djako

Na svých stránkách uvádíš, že s projektem Fakir Djako vystupuješ sólově, v duu nebo triu. Kdo jsou další členové tvé kapely?

V duu hrávám já (Franck Dadure) na turecký klarinet, soprán saxofon, FX syntezátory a se mnou vystupuje buď Yvan Picault as. Djon Orange na basklarinet, příčnou flétnu a tenor saxofon, nebo Fred Syx se syntezátorem Moog. V triu hráváme já, Djon a kontrabasista Colin Jore as. Nilok.

Teď odskočím od tvé kapely, tu si může každý poslechnout a sám zhodnotit, a dovolím si být hodně obecný. Jak vnímáš francouzský jazz?

Tato otázka je docela náročná. Jazz je velký a ve Francii se hraje hodně různých stylů, což mě osobně nutí být neustále v pohybu. Všechny moje hudební projekty jsou tak rozdílné právě proto, že vše kolem se čím dál tím více otevírá a uvolňuje. V jednom okamžiku lze spolupracovat s mnoha naprosto odlišně zaměřenými hudebníky – pokud jsme všichni inteligentní, domluvíme se.

Francouzský jazz může být velmi „tradiční“, je zde hodně konzervativních lidí, ale na druhé straně se tu najde celá řada novátorů, jako je Truffaz. Jsem přesvědčen, že jich je ve Francii mnohem více, než se obecně míní. Samozřejmě, žádná novota by nefungovala bez „klasiků“ Johna Coltrana, Dona Cherryho nebo třeba Erica Dolphyho a já jejich experimenty upřímně miluji. Tito lidé doopravdy proklestili cestu „modernímu“ jazzu. Díky, nekonečné díky!

A na závěr zpět – jak se dostane běžný posluchač k tvojí hudbě?

Posluchači si můžou pořídit CD nebo stáhnout mp3, ovšem ne zdarma, z toho by asi můj vydavatel nebyl nadšen. Zároveň se připravuje vydání limitované edice vinylových desek, na což se opravdu těším. Nejlepší cesta, jak získat hudbu Fakira Djaka a další informace o ní, vede přes stránky myspace http://www.myspace.com/fakirdjako, nebo se lze přihlásit k odebírání novinek prostřednictvím e-mailu na adrese: fakir@djako.com.

Webové stránky:

http://www.myspace.com/fakirdjako

http://www.djako.com

Fakir Djako - Visit   La Hague

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku