zpět na seznam článků

Terje Rypdal a Palle Mikkelborg v pražské Akropoli

V říjnu se v Praze představí unikátní jazzový projekt dvou legend skandinávského jazzu – norského kytaristy Terje Rypdala a dánského hráče na křídlovku Palle Mikkelborga. 21. října tak bude mít české publikum jedinečnou příležitost uslyšet v Paláci Akropolis dva zásadní představitele starší generace jazzové avantgardy, která předznamenala směr vývoje severské jazzové scény pro nové miléniu. O den později proběhne jejich koncert také na XIV. Mezinárodním Jazz and Blueas Festivalu v Ústí nad Labem.
 

Terje Rypdal, přední norský kytarista, který spolupracuje s renomovanou značku ECM téměř od jejího vzniku a natočil pro ni více než dvacet alb, začínal coby rocker a jeho první nahrávky byly podobně vizionářské jako Weather Report, Soft Machine či Pink Floyd. Na univerzitě v Oslo studoval u amerického skladatele George Russella, s nímž později hrál. Spolupracoval též s Janem Garbarkem, Miroslavem Vitoušem nebo Jack DeJohnettem. Jeho všestrannost je fascinující: z rockové minulosti si uchoval syrová i zpěvná kytarová sóla, která se prolínají s ambientními či symfonickými barvami.

Terje Rypdal a Palle Mikkelborg

Na jeho posledním albu, Crime Scene, natočeném se sedmnáctičlenným bigbandem, se podílel i Rypdalův dlouholetý partner, dánský trumpetista Palle Mikkelborg. Ten vystupoval s Dexterem Gordonem, Gilem Evansem, a podobně jako Rypdal s Janem Garbarkem. Světové renomé si však získal suitou Aura, kterou zkomponoval pro jednoho z největších jazzmanů 20. století, Milese Davise. Stejnojmenné album, které Mikkelborg produkoval, získalo cenu Grammy.

Hudební představení dvojice  Rypdal – Mikkelborg bude bez nadsázky jedním z vrcholů podzimní sezóny jazzových koncertů u nás.

Více na:

www.rachot.cz

http://www.jazzfestul.cz/

www.myspace.com/…ypdalodyssey

www.mikkelborg.dk

Markéta Švecová

Diskuse k článku