zpět na seznam článků

Newyorkští The Rudder v Jazz Docku

The Rudder je čtveřice hvězd současné newyorské scény, která se 5. a 6. listopadu představila českému publiku v pražském klubu Jazz Dock. Jejich originální a progresivní hudba obsahuje prvky jazzu, alternativního rocku, drum’n‘bassu a funku, protkané občas temnějšími groovy. 

The RudderChris Cheek, jeden z nejlepších současných světových saxofonistů, má na svém kontě více než 60 nahraných alb a je známý spoluprací s Billem Frisellem. Klávesista Henry Hey hrál s muzikanty jako Bill Evans, Harry Belafonte nebo Richard Perry a je také kapelníkem ve skupině Roda Stewarta. Bubeník Keith Carlock přináší do The Rudder hodně energie a síly. Je známý z kapely Stinga, Diany Ross nebo Chrise Bottiho a s basistou Timem Lefebvrem tvořili rytmiku v triu Wayna Krantze. Tim v současné době také hraje například s Chrisem Potterem nebo Davem Binneym a kromě toho se zabývá i televizní tvorbou.

Koncert odstartovali třiadvacetimi­nutovou verzí funky skladby Floater z prvního CD. Díky své melodičnosti byla podle mého názoru asi nejlepší z celého koncertu, což se o první skladbě dá málokdy říct. Po ní následovala pomalá a romantická skladba Lucy, která se však „zvrhla“ až k téměř trip-hopové atmosféře. Další skladba začala tříminutovým bubenickým sólem, při jehož vyvrcholení jsem jako nebubenice nevěřila, že Keith je také jen člověk a má vlastně jen dvě ruce a dvě nohy… Všichni muzikanti předvedli svou bravurnost, aniž by některý z nástrojů nad ostatními výrazně dominoval.

Druhý set kapela začala v poněkud temném elektronickém duchu s kosmickými samply, nad čímž se vznášel zvuk snového zefektovaného saxofonu. V hodině a půl nám předvedli opravdu různorodou a pestrou paletu stylů, která vytvářela ucelený efektní obraz. Myslím si, že si určitě každý návštěvník Jazz Docku v ten večer přišel na své, a to nejen milovníci jazzové kuchyně, ale i jiných hudebních jídelníčků.

Tato avantgardní čtveřice nám ukázala zřejmě to nejlepší, co se na současné newyorské hudební scéně děje a koncert The Rudder je určitě jednou z nejlepších událostí Jazz Docku v tomto roce.

Autor: Ivana Hrušková

Web kapely:

www.myspace.com/…rbandnewyork

www.ruddermusic.com

Ivana Hrušková

Diskuse k článku