zpět na seznam článků

24 hodin jazzu denně na Českém rozhlasu

Český rozhlas spustil novou internetovou stránku, jejíž součástí je přehrávač streamující čtyřiadvaceti­hodinový hudební tok moderního a progresivního evropského jazzu. Projekt s názvem Euro Jazz je pozoruhodný také tím, že v jeho dramaturgii bude mít své nezanedbatelné místo také electric-jazz. Dramaturg projektu Petr Vidomus odhaduje jeho podíl v programovém plánu následovně:

Petr Vidomus - Euro JazzKaždý čtvrtek v 18. hodin poběží pořad Future Shock, který je přímo zaměřen na tuto hudební oblast. Co se týče nástrojového vymezení elektrické jazzu, bude tomu podobně  také u pořadu Hodinka jazzrocku a funku v sobotu od 18. hodin. Elektrické nebo elektronické hudební nástroje uslyšíme i v dalších pořadech, kde už nebudou mít takový podíl. Nedělní Popjazz hour je obsáhne asi z 20%. Blok hudby s názvem Modern and Experimental vysílaný mezi 15. a 17. hodinou bude zhruba z 20% elektrický. Musím ale podotknout že mi takovéto vymezení nyní nepřipadá úplně nejšťastnější. Když bychom se ho však měli držet, tak elektrickou kytaru nebo třeba Hammondky uslyšíme i v nejčastějším hudebním bloku, který se jmenuje Modern Mainstream a vysílat ho budeme vícméně v  průběhu celého dne.

Pro doplnění poskytl Petr Vidomus kompletní dramaturgický plán projektu Euro Jazz, který si můžete prohlédnout zde, a také přidal předem připravené krátké popisy zmíněných programových bloků:

 

Future Shock: Nu-jazz, e-jazz, acid-jazz, či electro-swing? Říkejte tomu, jak chce, ale s tímto blokem nahlédnete do budoucnosti.

Hodina jazzrocku a funku: Jazzrocková fúze, groove a funk. Tuhle výbušnou směs si nenechte ujít.

Popjazz hour: Nedělní podvečer (nejen) s jazzovými vokalisty.

Modern and Experimental: Většinou současný jazz okořeněný špetkou free jazzu a experimentální hud­by.

Modern Mainstream: Napříč jazzovou současností i minulostí. Občasné výlety k jazzrocku, world music i aktuálním fúzím.

 

Ukázka streamu:

Web projektu Euro Jazz:

jazz.rozhlas.cz

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku