zpět na seznam článků

Ondřej Pivec má novou kapelu a vydává album Live!

V těchto dnech vychází nové album jazzového hráče na hammondovy varhany Ondřeje Pivce. Má prostý název Live! a natočil ho v červenci 2009 na pódiu divadla Disk společně se svým Organic Quartetem. Album je k dispozici výhradně na Internetu v rámci zpoplatněného downloadu – nikoliv fyzicky na CD – i tak ve velkém stylu podpořeném efektním videem.

obrazky/pivec-live/cover.jpgŠest skladeb ve formátu mp3 a CD kvalitě odhaluje z části dosud nevydaný repertoár a dílem také skladby, které už Ondřej Pivec někde nahrál. Kusy Red Land Town a Beautiful Smile se nacházejí na předchozí desce Overseason a skladba On The Playground pochází ze stejnojmenného CD kytaristy Libora Šmoldase.

Ačkoliv se u znovuzazname­naných tří kusů nabízí možnost většího srovnávání s předchozími zmiňovanými alby, odlišnosti a shody jsou všem skladbám na Live! vetknuty více méně stejnou měrou. Oproti Overseason je živá nahrávka uvolněnější a energičtější. Z každého tónu vyzařuje souhra dlouholetých spoluhráčů Pivce, Šmoldase, bubeníka Tomáše Hobzka a skvělého saxofonisty Jakuba Doležala. Muzikantsky tak album přináší mnohem více styčných bodů se Šmoldasovým CD On The Playground.

Ondřej PivecNejnovější exkurz do hudební kuchyně Ondřeje Pivce však nenabízí živý snímek z léta 2009, nýbrž studiový klávesový počin (Pivec, Najponk, Hutchinson) s názvem It’s About Time ze sklonku roku 2009. V tomto konkrétním případě se však zdá, že jde spíše o vybočení z Pivcova hudebního směru, nutno dodat unikátní a velmi vydařené.

Alespoň zvuku saxofonu se zřejmě zatím varhaník nehodlá vzdát a právě tento čtvrtek 10. února natáčí v Českém centru (Bohemian National Hall) v New Yorku koncert se svou novou kapelou CPR Electrio (Ondřej Pivec, Karel Růžička ml. – saxofon a Russell Carter – bicí nástroje).

Uvidíme tak, zda-li i zde vlivy postbopu, funku, R&B a gospelu budou pro Ondřeje Pivce nadále převažující, jako je tomu u právě vycházejícího mp3-setu Live! a jeho hudby na CD. Stále náročnějšího postbopového úkolu probouzet svěžest v tradici se každopádně Pivec dosud ujímá s velkou ctí. Aktuální album Live! je vydařeným počinem udržujícím kdysi mnohem více ceněný černošský hudební živel v dráždivém bujení.

www.ondrejpivec.com

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku