zpět na seznam článků

Jazsix 2011 přinese do Kaštanu neobvyklý jazz

Dnešním dnem začíná v pražském klubu Kaštan festival Jazsix, jenž přináší netradiční jazzem ovlivněné soubory a umělce, kteří využívají moderní hudební technologie. Můžeme se těšit na samplovanou hudbu dua Mikoláše Chadimy a Jana Jiruchy, jungle-jazzové Sato-San To, funky band zpěvačky Bety Lee nebo hudební smyčky Ridiny Ahmed. Jedním z vrcholů bude vystoupení kytaristy Andreje Šebana, který ve své hře využívá vážnohudební postupy dodekafonie a serialismu.

 

14.pondělí 20:00 – Mikoláš Chadima & Jan Jirucha

obrazky/jazsix2011/mikolas chadima.jpgMikoláš Chadima zakladatel skupiny MCH BAND – nonkonformní hudebník, skladatel, textař, publicista, jeden z “otců” české alternativní scény. Do širšího povědomí se prosadil ve druhé polovině 70. let vystoupeními na Pražských jazzových dnech jako člen kapel Elektrobus a The Rock & Jokes Extempore Band J.J.Neduhy.Vedle MCH Bandu spolupracoval Chadima po převratu s mnoha dalšími hudebníky. Mimo jiné s Peterem Binderem, Chrisem Cutlerem, Alešem Charvátem, Pavlem Fajtem, Fredem Frithem, Fredem Gullianim, Marcem Sensem… V současnosti vystupuje mimo svůj band v česko-slovenském projektu XAFOO s Juliusem Fujakem, s “Trip Dub Thcore” kapelou Dekadent Fabrik a s Pavlem Richtrem.

Jan Jirucha,  zakladatel Bucinatores člen skupin NUO, Takin´off, Thelonica, spolupráce s Mikolášem  Chadimou a MCH Bandem.

www.mchband.cz

 

15.úterý 20:00 – Sato-San To

obrazky/jazsix2011/sato-san to.jpgSato-San To vzniklo na počátku března roku 2008, původně jako experimentální projekt Thoma Heriana (bicí, loops) a Oskara Töröka (trumpeta). Oba dva muzikanti mají bohaté zkušenosti, které získali a získávají působením v různých kapelách, například Oskar Török (držitel dvou Zlatých andělů v kategorii Jazz a world music) ve Vertigo Quintet nebo NUO a Thom Herian (vystupující taktéž pod jménem Drama Jacqua) v S.O.I.L., AL-Yaman, Montage, Segundo, Trio Puo, WNP atp. V červenci téhož roku pokřtili své první album Skinny. V srpnu 2008 se k nim připojil legendární jazzový basista Jaromír Honzák (Jaromír Honzák Quartet, Face of the Bass).

www.rocky.cz/satosanto.html

 

16.středa 20:00 – Andrej Šeban (SK)

obrazky/jazsix2011/andrej seban.jpgAndrej Šeban, ročník 1962, je po dvadsiatich ôsmich rokoch na hudobnej scéne slovenskou gitarovou legendou. Nahral desiatky CD ako autor aj ako štúdiový hráč. Je autorom veľkého množstva inštrumentálnych a spievaných skladieb a podieľal sa aj na tvorbe scénickej muziky.
Už ako 16ročný koncertoval spoločne s Jurom Burianom (gitara) a Janom Fabrickým (bicie). Dokázali pritiahnuť veľké množstvo fanúšikov a darilo sa im vypredávať klubové a koncertné sály. Je dlhoročným spolupracovníkom Richarda Müllera, Petera Lipu, ale aj iných slovenských interpretov. Andrej je štýlovo všestranný a hrá rock, jazz i fussion. Je to gitarista, ktorý si doslova dáva záležať na každom tóne, nehrá zbytočne technicky, svoju hru má dôkladne premyslenú a to isté platí aj o gitarových efektoch a aparatúrach, ktoré používa. Napísať všetko, čo za svoju kariéru stihol, by zabralo veľa miesta, tak len jedno, je to muzikant každým cólom.

www.andrejseban.com; http://www.youtube.com/watch…

 

17.čtvrtek 20:00 – Betty Lee & The Bead Beat

obrazky/jazsix2011/betty lee.jpgAlžběta Pažoutová (Betty Lee, nar. 1987) chtěla být vždy hudebnicí, stejně jako jím je její otec. Studovala zpěv, herectví a tanec na konzervatoři v Praze, nyní pokračuje na VOŠ Jaroslava
Ježka. Spolupracovala s českou jazzovu špičkou: varhaník Ondřej Pivec, saxofonisté Petr Kalfus a Jakub Doležal, trumpetista Miroslav Hloucal, bubeník Tomáš Hobzek a mnozí další…
Dnes ji hudebně naplňuje především její vlastní kapela, „jazzík s rockově-elektronickým nápřahem“:
Betty Lee & The Bead Beat: Betty Lee – zpěv, Jan Aleš – klávesy, Ladislav Štefek – kytara, Michael
Krásný – baskytara, Oliver Lipenský – bicí.

www.myspace.com/alzbetabettylee; www.myspace.com/thebeadbeat

 

18.pátek 20:00 – Edward Powell Trio (CDN/CZ)

obrazky/jazsix2011/edward powell.jpgEdward Powell, hudebník, skladatel a vedoucí skupiny Ragmakam z Kanady. Strávil více než 20 let v Indii a na Středním východě, kde studoval tradiční hudbu. V současné době vystupuje se svými
vlastními kompozicemi, které kombinují indickou a klasickou tureckou hudbu. V Kaštanu vystoupí v triu: Edward Powell – fretless guitars, sitar, oud; Tomáš Reindl – tabla, percussion a Vlado Urlich  Ethnic flutes.

www.edwardpowell.com

 

18.pátek 21:00 – Ridina Ahmed

obrazky/jazsix2011/ridina ahmed.jpgKoncert pro jednu ženu a mnoho jejich hlasů – pomocí naživo tvořených a postupně na sebe vrstvených vokálů vznikají spirálovitě se rozvíjející skladby. Vystoupení bez instrumentálního doprovodu – jediným nástrojem je lidský hlas. Ridina Ahmedová (1974) se několik let věnovala jazzu, podílela se na studiové i živé verzi projektu Floex  (CD Pocustone v r. 2001), vytvořila hudbu k několika divadelním představením. V posledních letech se věnuje autorské tvorbě a vystupuje převážně sama. V listopadu 2003 uvedla premiéru sólového projektu Hlasokraj, za nějž získala ocenění Next wave 2004 v kategorii Objev roku. V roce 2006 vydala u vydavatelství Amplión sólové album Hlasem. Zajímá se o možnosti ženského hlasu jako samostatného, nedoprovázeného nástroje a vede také hlasové dílny.

www.hlasem.cz

19.sobota 20:00 – Baterky

obrazky/jazsix2011/baterky.jpgDorota Barová - voice, violoncello; René Pařez – el. guitar; Miroslav Chyška – el. guitar; Jakub Vejnar - accoustic guitar, stick, bassguitar;  Martin Kopřiva – drums, percussions

www.myspace.com/baterky

 

 

 

Místo konání akce:

Kaštan
Bělohorská 150
Praha 6

tramvají č. 25, ze stanice metra Hradčanská
tramvají č. 22, ze stanice metra Malostranská nebo Národní třída
V noci z Kaštanu tramvají č. 57

PR

Diskuse k článku