zpět na seznam článků

Veřejné nahrávání nu-jazzového big bandu Bucinatores ve ČTVRTEK

Nu-jazzový big-band Bucinatores a Český rozhlas 3 – Vltava vás srdečně zvou na veřejné natáčení koncertu v karlínském studiu A, tento čtvrtek 17. února od 20:00. Vstup volný! Můžete se těšit na repertoár tvořený převážně novými skladbami Jana Jiruchy ml., jenž orchestr řídí, a zároveň vás moderátorsky provede celým večerem. 

Soubor Bucinatores v současnosti vystupuje ve velkém nebo malém obsazení. Nověji se band projevuje jako avantgardní jazzový Bucinatores Orchestraorchestr objevující inspirace ve „vážné“ hudbě 2. poloviny 20. století, jež využívá hudební elektroniku. Původní malá sestava, dnes o šesti lidech, naopak funguje jako veselá čistě akustická funky-jazz-rocková dechovka, která se umí zapojit s humorem i do pohřební nálady.

2003 Soubor založil v roce 2003 tehdy jednadvacetiletý trombonista a hráč na eufonium Jan Jirucha jr. se svými spolužáky z konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. Jan Jirucha jr. - BucinatoresPod dojmem z poslechu kapel jako The Bad Plus, Sex Mob a Bonerama sestavili repertoár, který dokumentuje tzv. „oranžové CD“. Za zmínku stojí, že tehdy významně dotvářel sound kapely basista Aleš Slavík.

2007 V roce 2007 se kapela zvukově radikalizuje. Basu nahrazuje tuba Jiřího Genrta a z Bucinatores se tak stává soubor složený jen z dechových nástrojů a bicí soupravy. Navíc přichází zpěvačka Klára Vytisková, která přináší repertoár populární kapely Toxique. Toto období zaznamenává tzv. „červené CD“.

2008 20. prosince 2008 Bucinatores slaví v divadle Dobeška své páté narozeniny a umělecký vedoucí Ondřej Pivec & Jan JiruchaJan Jirucha, aktuálně nominovaný jako trombónista do European Jazz Orchestra, rozšiřuje sextet do podoby avantgardního třináctičlenného big bandu, jenž má právě zde premiéru. Koncertem vzbuzuje pozornost odborné veřejnosti, a to hlavně díky přepracování varhanních skladeb předního českého skladatele Miloslava Kabeláče.

2009 V roce 2009 spojuje Bucinatores Orchestra své síly s Organic Quartetem Ondřeje Pivce. Natáčejí dohromady DVD a absolvují společně několik koncertů. Vrcholem této spolupráce se stává vystoupení na prestižním festivalu Struny podzimu, díky němuž vstupuje Bucinatores Orchestra do širšího mediálního povědomí.

2010 V současnosti má orchestr 14 členů a nejvýraznější změnu oproti předešlé podobě představuje využití zpěvu trombonisty Štěpána Janouška a Doroty Barové, která navíc přináší zvuk violoncella. Zároveň se orchestr připravuje k natáčení debutového CD. Za účelem co největší sehranosti jednotlivých členů big bandu při interpretaci i těch nejnáročnějších partitur soubor rozvíjí maximálně různorodý repertoár: 1) autorská tvorba, 2) tvorba zajímavých hostů, 3) převzaté skladby (Gill Evans – Porgy and Bess, Duke Ellington ad.), 4) populární hudba (přepracování populárních písní a větší využití zpěvu).

 

Web kapely:

http://www.myspace.com/bucinatores

 

Studio A

Hybešova 10

186 00 Praha-Karlín

Mapa ZDE

PR

Diskuse k článku