zpět na seznam článků

Triosk – The Headlight Serenade (Leaf, 7/2006)

Australské trio ve složení Laurence Pike (bicí), Adrian Klumpes (klavír/klávesy) a Ben Waples (basa) na sebe poprvé upozornilo v roce 2003 svou kolaborací s Janem Jelinkem, s nímž vydali společné album 1+3+1 na známém labelu ~Scape, aby o rok později pokračovali u Leaf Records na své první samostatné desce v rozvíjení své vize kombinující jazzovou akustickou improvizaci s elektronickými prvky a postupy. 

Tak jak bylo kdysi módní označení acid jazz, tak jejich styl by se dal charakterizovat jako astro jazz – odtažitý a zamlžený, nekonvenční a minimalistický, designovaný pro noční poslech a evokující zvláštní druh klidu kontrastujícího s napětím před bouří, která ale nikdy nepříjde. Hudba jako opuštěná krajina, kterou protínají staré telegrafní sloupy, jejichž probíjející rezavé dráty přenáší šifrované zprávy do ministerstva ticha. Po celou dobu nás na cestě touto scenérií doprovází repetitivní základy líně se pohybující v bludných kruzích. Nad nimi se vynořují melodie měnící nenápadně svou tvář za doprovodu okolo poletujících fragmentů, které oživují scénu.

The Headlight Serenade má velký potenciál oslovit posluchače z okruhu elektronické scény, protože ačkoliv škála použitých výrazových prostředků odkazuje k spíše k jazzu, tak hypnotická a delikátní aura organismu, který je za jejich pomocí vykouzlen, rezonuje více s ambientní částí spektra elektronické hudby. Vyjímku tvoří pouze pár rytmičtějších a tradičnéjších věcí, které mají blízko ke zvuku projektů typu Cinematic Orchestra a kakofonie v závěrečném songu, který jakoby tam zabloudil z jiné desky.

Official

Ink Flo

Diskuse k článku