zpět na seznam článků

Debutové CD Face of the Bass

V březnu spatřilo světlo světa debutové CD české jazzově laděné sestavy Face of the Bass v čele s basistou Jaromírem Honzákem. Úvodem řekněme, že většina skladeb na desce již svou premiéru měla na koncertech. Nyní si můžeme na jednom albu užít devět skladeb a 51 minut hudby.

I přesto, že všichni členové Face of the Bass vedou nebo jsou členy ještě jiných kapel Jaromír Honzák – Jaromír Honzák Quintet, Sato-San To, Marcel Bárta – MUFF, NUO, Vertigo Quintet, Roman Vícha – Toxique atd., „Basoobličeji“ se podařilo objevit osobitý zvuk, který na CD získává originální rozměr i díky účinkování původní členky Beaty Hlavenkové (piano, Fender Rhodes, keyboards; známá z projektu Eternal Seekers s Lenkou Dusilovou).

Face of the Bass, foto: Salim Issa

Na albu nalezneme jednu autorskou kompozici Beaty Hlavenkové s názvem Meanwhile, dvě skladby Michala Nejtka pojmenované Night Peace a Bowers či čtyři Honzákovy kompozice: Majesty Time, Mysterious Face, Robot Dilemma a Odd Folk. Členové Face of the Bass se navíc rozhodli pro zařazení cover verze celosvětově známého hitu švédské skupiny ABBA s názvem Dancing Queen a na závěr zazní upravený song Poor Leno od norských hudebníků říkajících si Röyksopp.

Ve skladbě Bowers kapela pracuje s kontrastním groovem. Ten je vystřídán plynulým zklidněním, aby posléze nastoupil původní razantní groove v plné síle. Můžeme říci, že takovýto způsob práce s hudebním materiálem a jeho výstavbou je pro Face of the Bass více než typický.

Skladba Dancing Queen člověka při prvním poslechu alba samozřejmě zaujme nejen díky zmíněným prvkům. Až baladicky laděná aranž úspěšného hitu, která je vystavěna především na klavírním partu, nás zavede takřka na pomezí filmové, scénické a populární hudby. Mě osobně se úprava líbila víc než originál.

Ve skladbě Robot Dilemma tvoří základ zvuk bass klarinetu, který opakuje stále jeden hudební motiv. Na něj se postupně nabalují zvuky kláves a nejrůznějších elektronických efektů. Skladba ve mně budila až mystický dojem. Snad bych si ji dovedla představit i jako součást sci-fi soundtracku.

Co se týká skladby Poor Leno, zpočátku na mě působila „unaveně“. Skladba se totiž rozjede až po dvou minutách a postupně graduje, aby se nakonec opět rozplynula do ztracena.

Face of the Bass CDDisk je stylově zabalen do papírového obalu, o jehož úpravu se postaralo jak jinak než grafické studio Aleše Najbrta. „Obličejový“ motiv názvu se obrazově shoduje s vnitřkem bookletu, který nehýří barvami, právě naopak, je velice decentní.

Celkově na mě deska působila příjemným dojmem. Přes svoji rafinovanost neklade přílišné požadavky na posluchače jako typicky „jazzové“ nahrávky a hudba zároveň není přesycena žádným z efektů. Skvěle vyšla i přítomnost smyčcového orchestru ve skladbách Robot Dilemma a Poor Leno. Hledáte-li proto k poslechu zajímavé tuzemské těleso, které obohacuje domácí scénu o nový přístup k hudbě, pak neváhejte a novou desku Face of the Bass si kupte.

Skladby: Meanwhile (Beata Hlavenková), Majesty Time (Jaromír Honzák), Night Peace (Michal Nejtek), Mysterious Face (Jaromír Honzák), Bowers (Michal Nejtek), Dancing Queen (Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Stig Andersson, arranged by Jaromír Honzák), Robot Dilemma (Jaromír Honzák), Odd Folk (Jaromír Honzák), Poor Leno (Svein Berge, Torbjørn Brundtland, Erlend Øye, arranged by Jaromír Honzák)

Obsazení: Beata Hlavenková – klavír, Fender Rhodes & klávesy, Michal Nejtek – klávesy, klavír & sampler, Marcel Bárta – soprán saxofon & basklarinet, Roman Vícha – bicí, perkuse & sampler, Jaromír Honzák – kontrabas, Smyčcový orchestr

Label: Animal Music 2011

Web: http://www.myspace.com/basooblicej

Související články: Face Of The Bass a začátek jejich půlměsíčního turné

Markéta Koutná

Diskuse k článku