zpět na seznam článků

MAGNUS ÖSTRÖM Z E.S.T. V PRAZE S VLASTNÍ KAPELOU

Po několika letech v ústraní přichází na scénu bubeník slavného Esbjörn Svensson Tria, Magnus Öström. Sestavil vlastní kapelu, vydal CD „Thread of Life“ a 14. a 15. dubna 2012 vystoupí v pražském AghaRTA Jazz Centru.

Realizaci vlastní hudby započal ve svém oblíbeném Stockholmském studiu Atlantis, když si zde vytvořil pracovní nahrávky několika zbrusu nových skladeb, které napsal v období po předčasné smrti Esbjörna Svenssona (červen 2008) a zániku E.S.T. Po tomto nahrávání oslovil kytaristu Andrease Hourdakise, klávesistu Gustafa Karlöfa a basistu Thobiase Gabrielsona, významné představitele Stockholmské hudební scény, a sestavil s nimi nový band.

Magnus Öström QuartetPoprvé si zahráli v létě 2010 při jamu v Magnusově malém studiu a všichni si hned padli do noty. Interpretace Magnusových skladeb jejich vlastním osobitým stylem našla úrodnou půdu. Vše do sebe zapadalo a na začátku října byla kapela konečně připravena k natáčení. Mezi 4. a 7. říjnem se pak uskutečnilo intenzivní natáčení ve studiu Atlantis.

Název alba „Thread of Life“ (Nit života) vznikl velmi přirozeně, jak Magnus sám popisuje: „Nit života“ je energie, která udržuje vše živé, a také dává jiskru mé hudbě. Ale je třeba si uvědomovat, že je to jen tenká nit, která může být každou chvíli přetržena. Proto o ni pečujeme, staráme se o náš čas zde na zemi, o lidi kolem nás a samozřejmě také o prostředí, které nás obklopuje. Tím jsme lepšími."

Zvuk alba jasně odkazuje na E.S.T, což demonstruje skutečnost, jak moc byly Magnusovy bicí včleněny do E.S.T., a to i přesto, že Magnus nikdy nekomponoval hudbu pro slavné trio, jehož byl členem. Jeho melodie jsou po letech spolupráce s touto kapelou prostě podobně složité, prokomponované a gradující. "Koneckonců, na vytváření melodií E.S.T. jsme pracovali všichni dohromady, takže můj nebo Danův vliv na skladby mohl být docela významný.“

Na tomto albu se Magnus našel v různých rolích: skladatel, aranžér, bubeník, producent. "Chtěl jsem vyjádřit svůj hudební svět a vše kolem něj právě tímto způsobem. Rád skládám hudbu a miluji práci ve studiu. Navíc jsem si nemohl přát lepší kapelu.“

Na albu se mj. nachází jedna velmi zvláštní píseň: „Když jsem složil ‚Balad for E‘, přesně jsem věděl, kdo ji má hrát. Mohla to být moje nová kapela, ale cítil jsem, že tato píseň si žádá konkrétní osoby: Magnus Ostrom – bicí, Dan Berglund – kontrabas a Pat Metheny – kytara. Pat byl jedním z mála hudebníků, kteří v E.S.T. hostovali na pódiu a mezi námi stále panuje obrovský respekt. Když jsem tedy Patovi nabídl spolupráci, okamžitě řekl: ‚Ano‘.“

Řekl a učinil tak: Na počátku prosince Magnus, Dan a bývalý soundman E.S.T., Ake Linton, odletěli do New Yorku, kde se sešli s Patem Methenym ve studiu Avatar na Manhattanu a nahráli skladbu „Balad for E“ – skladbu Magnuse Öströma věnovanou jeho celoživotnímu příteli a hudebnímu společníkovi, Esbjörnu Svenssonovi.

 

www.magnusostrom.com

AghaRTA PRAGUE JAZZ FESTIVAL  2012

Václav Vraný

autor článku

Diskuse k článku